magdalini   Η Μαγδαληνή Φλουρή γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Κρήτη. Αποφοίτησε το 2007 με άριστα από τμήμα ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης και υπήρξε υπότροφος του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών. Το 2008 πήρε υποτροφία από το Βαρδινογιάννειο Ίδρυμα και μετέβη στην Ολλανδία. Εκεί ολοκλήρωσε το 2010 τις μεταπτυχιακές της σπουδές στην Κλινική Ψυχολογία στο Leiden University, όπου εκπαιδεύτηκε σε γνωστικές συμπεριφορικές παρεμβάσεις (CBT). Έχει ασχοληθεί με τη μελέτη της Μετατραυματικής διαταραχής (PTSD) και στα πλαίσια της μεταπτυχιακής της εργασίας μελέτησε την αποτελεσματικότητα δύο διαφορετικών γνωστικών συμπεριφοριστικών παρεμβάσεων (Imagery Rescripting versus Imaginal exposure) στην αντιμετώπιση της Μετατραυματικής διαταραχής.
Έχει μελετήσει τις επιπτώσεις της παιδικής σεξουαλικής κακοποίησης στην ενήλικη γυναίκα και τους τρόπους αντιμετώπισης της Μετατραυματικής διαταραχής σε αυτό τον πληθυσμό, με τη χρήση γνωστικών συμπεριφορικών τεχνικών. Έχει εκπαιδευτεί στη χρήση πολλών διαφορετικών διαγνωστικών εργαλείων και στην διεξαγωγή EEG και έχει εργαστεί ως ερευνητικός βοηθός από το 2005. Έχει συμμετάσχει ως ομιλήτρια σε αρκετά συνέδρια, έχει βραβευτεί με χρηματικό έπαθλο από το 3ο Πανελλήνιο Διεπιστημονικό Συνέδριο για την Αντιμετώπιση της Σεξουαλικής Κακοποίησης για την ερευνητική μελέτη της και έχει σχετικές δημοσιεύσεις σε κεφάλαια βιβλίων. Έχει διδάξει μαθήματα ψυχολογίας σχετικά με την αποκατάσταση ατόμων με αναπηρίες και έχει εργαστεί σε ΜΚΟ για ανθρώπους με σωματικές και νοητικές αναπηρίες. Στην παρούσα φάση είναι Υποψήφια Διδάκτορας του Πανεπιστημίου Κρήτης υπό την εποπτεία του κ. Ευάγγελου Καραδήμα στον τομέα της Ψυχολογίας της Υγείας και ερευνούν τους μηχανισμούς αντιμετώπισης που σχετίζονται με τον οξύ και χρόνιο πόνο. Παράλληλα εργάζεται ως ιδιώτης ψυχολόγος.