Είναι ευρέως αποδεκτό ότι μεγάλες ποσότητες προϊόντων μεταφέρονταν δια θαλάσσης τόσο για το εξωτερικό όσο και για το διαμετακομιστικό εμπόριο. Παρόλο που η μακρά ιστορία της Κύπρου είναι άμεσα συνδεδεμένη με τη θάλασσα, μια ολοκληρωμένη μελέτη της ναυτικής δραστηριότητας του νησιού απουσιάζει. Η έρευνα αφορά τη μελέτη των ναυτικών δρόμων της Κύπρου και των δια θαλάσσης επαφών των παράκτιων θέσεων του νησιού. Πρόκειται για μια διεπιστημονική και διαχρονική μελέτη, η οποία συνδυάζει αρχαιολογικά και ιστορικά δεδομένα με σύγχρονα Συστήματα Γεωγραφικών Πληροφοριών (GIS) με στόχο την ολοκληρωμένη μελέτη των θαλάσσιων δρόμων του νησιού. Μεθοδολογικά η έρευνα συνδυάζει ένα ευρύ φάσμα δεδομένων που αντλούνται από τη μελέτη των αρχαιολογικών καταλοίπων, των γραπτών πηγών και της χαρτογραφίας, καθώς και πληροφοριών από την εθνοαρχαιολογία και την πειραματική αρχαιολογία.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του προγράμματος.
  Kerynia
Στόχοι
  • Σχεδιασμός βάσης δεδομένων και χρήση Συστημάτων Γεωγραφικών Πληροφοριών (GIS) με στόχο τη δημιουργία πιθανών μοντέλων που αφορούν τους θαλάσσιους δρόμους του νησιού.
  • Αξιολόγηση των μοντέλων αυτών μέσω πειραματικής αρχαιολογίας με τη χρήση ενός πιστού αντίγραφου αρχαίου καραβιού (Κερύνεια – Ελευθερία).
  • Ανίχνευση του τρόπου διεξαγωγής του εσωτερικού εμπορίου ανάμεσα στις παράκτιες πόλεις της Κύπρου.
  • Σύνδεση των γνωστών λιμανιών και αγκυροβολίων σε σύστημα ναυτικών δρόμων.
  Agkirovolio Liopetriou
Ανάδοχος Φορέας: Ερευνητική Μονάδα Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Κύπρου
  • Δρ Στέλλα Δεμέστιχα (συντονίστρια)
  • Εύη Καρυδά (ερευνήτρια)