Ο Τομέας Λειτουργίας και Συντήρησης έχει κάτω από την ευθύνη του τη λειτουργία και τη συντήρηση των εγκαταστάσεων του Πανεπιστημίου. Είναι οργανωμένος σε Γραφεία και διεξάγει ένα μεγάλο φάσμα εργασιών, κατά ειδικότητες, για να διατηρεί τις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου σε συνεχή και απρόσκοπτη λειτουργία. Η βέλτιστη αξιοποίηση και απόδοση των εγκαταστάσεων και του εξοπλισμού είναι βασικός άξονας της δραστηριότητάς του.
Το προσωπικό του Τομέα βρίσκεται καθημερινά σε άμεση ετοιμότητα για την αντιμετώπιση των τεχνικών προβλημάτων που προκύπτουν και που άπτονται των αρμοδιοτήτων του. Για την αντιμετώπιση περιστατικών εκτός κανονικού ωραρίου λειτουργεί σύστημα επιφυλακής.

Οι εργασίες διεξάγονται τόσο από το προσωπικό που διατηρεί ο Τομέας όσο και από εξειδικευμένες εταιρείες, υπό την εποπτεία και το συντονισμό του προσωπικού του Τομέα.

Οι εργασίες διαχωρίζονται σε τρεις ενότητες:
    • Εργασίες προληπτικής συντήρησης
    • Εργασίες επιδιορθωτικής συντήρησης και
    • Εργασίες λειτουργικής βελτίωσης και αναδιοργάνωσης
Οι πιο πάνω εργασίες ταξινομούνται για την εκτέλεσή τους, ανάλογα με τη φύση τους σε επτά κύριες κατηγορίες:
    • Οικοδομικές εργασίες
    • Εργασίες συντήρησης χώρων πρασίνου και εξωτερικών χώρων
    • Ηλεκτρολογικές εργασίες
    • Μηχανολογικές εργασίες
    • Εργασίες συντήρησης οχημάτων
    • Εργασίες συντήρησης εξειδικευμένων οργάνων και εξοπλισμού
Η διαχείριση των εργασιών του Τομέα διεξάγεται με τη βοήθεια εξειδικευμένου λογισμικού προγράμματος.

Για άμεση εξυπηρέτηση της Πανεπιστημιακής Κοινότητας, ο Τομέας διατηρεί γραφείο εξυπηρέτησης. Tηλέφωνο εξυπηρέτησης: 2289 4400.

Υπεύθυνος Τομέα:

Φίλιππος Ιωάννου
Ανώτερος Μηχανικός ΤΥ - Αρχιτέκτονας
τηλ: 2289 4205
ηλ. διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Συντονισμός Εργασιών:

Ηλίας Ηλία
τηλ: 2289 4261

Σπυρούλα Σοφοκλέους
τηλ: 2289 4212

Γραμματειακή
Yποστήριξη:

Αγγέλα Κυριάκου
τηλ: 2289 4400

Γραφείο Οικοδομικών Εργασιών

Το Γραφείο επιλαμβάνεται όλες τις εργασίες οικοδομικής φύσεως.

Υπεύθυνη Γραφείου:

Μαρίνα Σοφιοπούλου
Μηχανικός - Πολιτικός Μηχανικός
τηλ: 2289 4266
Τεχνική Υποστήριξη:

Μαρία Μαυρουδή
τηλ: 2289 4263

Σαββούλα Βασιλείου
τηλ: 2289 4265

Μαρία Μάγου
Τεχνικός ΤΥ - Πολ. Μηχανικής/Αρχιτεκτονικής
τηλ: 2289 4237

Σταυριανή Παλάση
Τεχνικός ΤΥ - Πολ. Μηχανικής/Αρχιτεκτονικής
τηλ: 2289 4236
ηλ. διεύθυνση: pΑυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Εργατοτεχνίτες:

Χαράλαμπος Καρακούσιης
τηλ: 2289 4273

Κυριάκος Σφογγαράς
τηλ: 2289 4271

Γραφείο Εξωτερικών Χώρων και Χώρων Πρασίνου

Το Γραφείο επιλαμβάνεται όλων των εργασιών που έχουν σχέση με τη διευθέτηση των εξωτερικών χώρων και των χώρων πρασίνου.

Υπεύθυνος Γραφείου:

Ιωάννης Κόντος
Λειτουργός Πανεπιστημίου (Χώρων Πρασίνου & Κήπων)
τηλ:2289 3106

Τεχνική Υποστήριξη:

Αρέστης Θεοδώρου
τηλ: 2289 4256
ηλ. διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Σαββούλα Βασιλείου
τηλ: 2289 4265

Γραφείο Ηλεκτρολογικών Εργασιών

Το Γραφείο επιλαμβάνεται όλες τις εργασίες ηλεκτρολογικής φύσεως.

Γραφείο Μηχανολογικών Εργασιών

Το Γραφείο επιλαμβάνεται όλες τις εργασίες μηχανολογικής φύσεως.

Γραφείο Αποθήκης και Διαχείρισης Υλικού

Το Γραφείο έχει κάτω από την ευθύνη του την καλή και εύρυθμη λειτουργία των εργαστηρίων επιδιορθώσεων και της αποθήκης που διαθέτει ο Τομέας.

Εργατοτεχνίτης:

Αλέξης Αλεξάνδρου