Λευκωσία, 13 Μαρτίου 2008

Σημαντική επιτυχία αποτελεί για το Πανεπιστήμιο Κύπρου η διάκριση στο επίπεδο Committed to Excellence του Μοντέλου Επιχειρηματικής Αριστείας EFQM.

Ως αποτέλεσμα της αξιολόγησης του Ιδρύματος που πραγματοποιήθηκε στις 7 Μαρτίου 2007 από διαπιστευμένους, από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Ποιότητας (EFQM), επικυρωτές, το Πανεπιστήμιο Κύπρου έλαβε τη διάκριση «Committed to Excellence» η οποία αποτελεί το πρώτο βήμα του Οργανισμού προς την Ευρωπαϊκή Επιχειρηματική Αριστεία.

Το μοντέλο EFQM αποτελεί αποτελεσματικό εργαλείο, το οποίο βοηθά σύγχρονους οργανισμούς οι οποίοι αναζητούν την αριστεία κατά την άσκηση των δραστηριοτήτων τους και τους κατευθύνει προς την επίτευξη υψηλών επιπέδων απόδοσης, μέσω της συστηματικής βελτίωσης.
Το Πανεπιστήμιο Κύπρου σκοπεύει να προχωρήσει στην εφαρμογή του συγκεκριμένου μοντέλου και να διακριθεί ως Οργανισμός που προωθεί την Επιχειρηματική Αριστεία.

Με τη διάκριση αυτή το Πανεπιστήμιο Κύπρου αποτελεί μέρος μιας ομάδας πρωτοπόρων ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, μεταξύ των οποίων βρίσκονται τα Πανεπιστήμια Warwick και Manchester της Μεγάλης Βρετανίας, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Πανεπιστήμιο του Πειραιά.