Λευκωσία, 14 Μαρτίου 2008

Το Συμβούλιο του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών (ΗΜΜΥ) του Πανεπιστημίου Κύπρου (ΠΚ) αποφάσισε την προκήρυξη τεσσάρων υποτροφιών για σπουδές στο Τμήμα, στα προγράμματα M.Sc. Ηλεκτρολόγου Μηχανικού ή Μηχανικού Υπολογιστών.

Για τις υποτροφίες, επιλέξιμοι είναι όσοι γίνουν δεκτοί στα άνω προγράμματα, σύμφωνα με τις διαδικασίες του ΠΚ και του Τμήματος ΗΜΜΥ, και των οποίων τα ακαδημαϊκά προσόντα κριθούν εξαιρετικά. Συγκεκριμένα:

1. Μια υποτροφία θα δοθεί σε μέλος του προσωπικού της Αρχής Ηλεκτρισμού Κύπρου (ΑΗΚ).
  2. Μια υποτροφία θα δοθεί σε μέλος του προσωπικού της Αρχής Τηλεπικοινωνιών Κύπρου (ΑΤΗΚ).
  3. Μια υποτροφία θα δοθεί σε μέλος της Εθνικής Φρουράς, Απόφοιτο Ανώτατης Στρατιωτικής Σχολής.
  4. Μια υποτροφία θα δοθεί, χωρίς περιορισμό στον καλύτερο από τους υπόλοιπους επιλέξιμους υποψηφίους.
Οι υποτροφίες θα καλύψουν τα δίδακτρα, και θα είναι ύψους 5,125 ευρώ (3000Λ.Κ.). Δεν δικαιούνται να την διεκδικήσουν όσοι υποψήφιοι έχουν ήδη εξασφαλίσει κάλυψη των διδάκτρων τους από άλλη πηγή. Οι υποψήφιοι καλούνται να υποβάλουν την αίτηση για μεταπτυχιακές σπουδές στο Τμήμα, στην οποία θα πρέπει να αναφέρουν ότι επιθυμούν να διεκδικήσουν την υποτροφία.

Το έντυπο της αίτησης βρίσκεται αναρτημένο στην ιστοσελίδα του Τμήματος.

Η έναρξη των σπουδών πρέπει να είναι από το Χειμερινό Εξάμηνο 2008-2009, και η προθεσμία υποβολής είναι η 15η Απριλίου 2008.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κύπρου βρίσκονται στην ιστοσελίδα του Τμήματος http://www.ece.ucy.ac.cy