Λευκωσία, 18 Μαρτίου 2008

Με πρόταση του Τμήματος Πληροφορικής, και απόφαση του Συμβουλίου της Σχολής Θετικών και Εφαρμοσμένων Επιστημών, ο Καθηγητής της Έδρας C. Lester Hogan στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Επιστήμης Υπολογιστών, του Πανεπιστημίου της Καλιφορνία στο Μπέρκλεϊ, Χρίστος Χ. Παπαδημητρίου αναγορεύτηκε σε Επίτιμο Διδάκτορα της Σχολής Θετικών και Εφαρμοσμένων Επιστήμων του Πανεπιστημίου Κύπρου.
Η Τελετή Αναγόρευσης, πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Κύπρου, την Τρίτη, 11 Μαρτίου 2008 και ώρα 7.00 μ.μ. Την προσωπικότητα και το έργο του τιμωμένου παρουσίασε ο Καθηγητής του Τμήματος Πληροφορικής Μάριος Μαυρονικόλας.
Ακολούθησε περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο του Πανεπιστημίου Κύπρου από τον Πρύτανη, Καθ. Σταύρο Α. Ζένιο και αντιφώνηση του Καθ. Χρίστου Παπαδημητρίου.