Λευκωσία, 18 Φεβρουαρίου 2008

Ένα από τα δέκα νέα Κέντρα Ευρωπαϊκής Αριστείας Jean Monnet, παγκοσμίως, που θα αρχίσει να λειτουργεί από το ακαδημαϊκό έτος 2007-2008 ανήκει στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και ανοίγει τις πύλες του επίσημα πλέον την Τρίτη, 26 Φεβρουαρίου 2008.

Στόχος του κέντρου είναι η εξοικείωση των πολιτών με τα θεσμικά όργανα και τις λειτουργίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, η μελέτη των Ευρωπαϊκών πολιτικών και η προώθηση εθνικών, καθώς και διεθνών συνεργασιών και δραστηριοτήτων.

Το Κέντρο ιδρύθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Jean Monnet ύστερα από απόφαση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που είναι και ο βασικός χρηματοδότης του και η απόφαση για την ίδρυσή του λήφθηκε ύστερα από διεθνή διαγωνισμό και την αξιολόγηση των προτάσεων που υποβλήθηκαν, από επιτροπή ειδικών. Ένα από τα κριτήρια επιλογής, τα οποία ήταν ακαδημαϊκά, αποτέλεσε και η προοπτική παραγωγής έργου υψηλής ποιότητας. Εκτός από το Πανεπιστήμιο Κύπρου, το 2007 αποφασίστηκε η ίδρυση ακόμη εννέα Κέντρων Αριστείας σε Πανεπιστήμια, όπως είναι π.χ. το Πανεπιστήμιο της Μπολόνια (Ιταλία), το Πανεπιστήμιο της Σεβίλλης (Ισπανία), το Πανεπιστήμιο της Φλόριδας (Ηνωμένες Πολιτείες) και το Keio University (Ιαπωνία).

Η πρόταση για την ίδρυση Κέντρου Αριστείας Ευρωπαϊκών Υποθέσεων στο Πανεπιστήμιο Κύπρου υποβλήθηκε από τον Αναπληρωτή Καθηγητή Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαϊκών Θεμάτων, Ιωσήφ Ιωσήφ, ο οποίος είναι και υπεύθυνος για τη λειτουργία του.
'Eshere

Η τελετή έναρξης λειτουργίας του Κέντρου, η οποία θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 26 Φεβρουαρίου 2008 και ώρα 17:00 στο Κτήριο Συμβουλίου Συγκλήτου «Αναστάσιος Γ. Λεβέντης» (Πανεπιστημιούπολη) είναι ανοικτή για το κοινό.