Λευκωσία, 27 Φεβρουαρίου 2008

Η τελετή έναρξης της λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κέντρου Αριστείας Jean Monnet «Θεσμοί και Πολιτικές της Ευρωπαϊκής ΄Ενωσης» πραγματοποιήθηκε στο Πανεπιστήμιο Κύπρου την Τρίτη, 26 Φεβρουαρίου 2008. Το Κέντρο, το οποίο είναι ένα από τα δέκα νέα Κέντρα Ευρωπαϊκής Αριστείας Jean Monnet, παγκοσμίως, προωθεί την έρευνα, τη διδασκαλία και άλλες ακαδημαϊκές δραστηριότητες σε θέματα Ευρωπαϊκής ενοποίησης, και λειτουργεί από το ακαδημαϊκό έτος 2007-08 στο Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Στην τελετή απηύθυναν χαιρετισμούς ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου, Καθηγητής Σταύρος Α. Ζένιος, ο Πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου, κ. Φειδίας Πηλείδης και η Αναπληρώτρια Επικεφαλής της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής ΄Ενωσης στην Κύπρο, κα Κλημεντίνη Διακομανώλη-Παπαδάκη, ενώ ακολούθησε ομιλία από το Διευθυντή του Κέντρου, Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών, κ. Ιωσήφ Ιωσήφ.

Όπως ανέφερε χαρακτηριστικά στο χαιρετισμό του ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου, «με τα εγκαίνια του Κέντρου Αριστείας γίνεται πραγματικότητα η δέσμευση που είχε αποτυπώσει, σε Ανακοίνωσή του, το Ίδρυμα το 2003, όπως καταστεί φορέας σύνδεσης της κυπριακής κοινωνίας με τους ευρωπαϊκούς θεσμούς, τόσο σε θέματα εισαγωγής τεχνογνωσίας, όσο και στην ανάλυση ευρωπαϊκών θεμάτων και την πολιτιστική αλληλεπίδραση με την Ευρώπη των 25.». Το Πανεπιστήμιο Κύπρου πρόσθεσε ο Πρύτανης, «αποδεικνύεται ικανό όπως ανταγωνίζεται με αξιώσεις στο διεθνή χώρο, αφού το Κέντρο που εγκαινιάζουμε απόψε είναι ένα από τα 10 που έχει δημιουργήσει φέτος η Ευρωπαϊκή Ένωση παγκοσμίως, μέσα από πολύ ανταγωνιστικές διαδικασίες».

Υπό το πρίσμα αυτό, όπως σημείωσε και ο Πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου, «στο διακηρυγμένο στόχο της Ευρωπαϊκής Ένωσης να καταστεί η πλέον ανταγωνιστική κοινωνία της γνώσης, παγκοσμίως, μέχρι το 2010, το πανεπιστήμιο Κύπρου μπορεί να προσφέρει σημαντικό έργο. Ευχή όλων μας είναι το κέντρο να αποτελέσει ένα εργαλείο ενημέρωσης της κυπριακής κοινωνίας για τα θεσμικά όργανα και τις πολιτικές της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Και επίσης να προσφέρει την εμπειρογνωμοσύνη του, όχι μόνο στο ευρύ κοινό, αλλά και στους πολιτειακούς παράγοντες, συμβάλλοντας έτσι στην ευρωπαϊκή ολοκλήρωση της Κύπρου.».

Όσον αφορά στα Κέντρα Jean Monnet, η Aναπληρώτρια Eπικεφαλής της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην Κύπρο, αφού συγχάρηκε το Πανεπιστήμιο, ανέφερε ότι σχεδιάστηκαν από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, έτσι ώστε να φέρουν πιο κοντά απλούς πολίτες, σπουδαστές και πανεπιστημιακούς με τα θεσμικά όργανα και την λειτουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αλλά και να συμβάλουν στη βαθύτερη γνώση της διαδικασίας που οδηγεί στην Ευρωπαϊκή ολοκλήρωση. Στόχος, στον οποίο αναφέρθηκε και ο Υπεύθυνος του Κέντρου κ.Ιωσήφ Ιωσήφ, ο οποίος, κατά την ομιλία του, ανέπτυξε, μεταξύ άλλων, πιο διεξοδικά το θέμα του προγράμματος Jean Monnet και της λειτουργίας των αντίστοιχων Κέντρων Αριστείας. Ο κ.Ιωσήφ χαρακτήρισε την εκδήλωση ως μία μικρή «ευρω-γιορτή» και παρατήρησε ότι είναι μια καλή ώρα να δείξουμε τη χαρά μας για τα καλά που συμβαίνουν στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, αλλά και στο χώρο της ανώτατης παιδείας γενικότερα. Και ακόμη, να προβληματιστούμε, ως ακαδημαϊκή κοινότητα και ως χώρος πνευματικής ταραχής και αναζήτησης, για πράγματα που συμβαίνουν γύρω μας. Γιατί ο κόσμος που μας περιβάλλει είναι ένα απέραντο πεδίο ερευνητικών προκλήσεων. Τόπος εκπόρευσης ερευνητικών ανησυχιών και λόγος ύπαρξης για τους φορείς που διακονεύουν την επιστήμη.

Την τελετή τίμησαν με την παρουσία τους εκπρόσωποι κομμάτων, μέλη του Συμβουλίου και της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου, φοιτητές και κοινό.