ΜΕ ΤHN EΘΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ
'Περιβάλλον και Υγεία του Παιδιού'

Λευκωσία, 15 Φεβρουαρίου 2008

Συμφωνία για τεχνολογική και επιστημονική συνεργασία, με επίκεντρο το περιβάλλον και την υγεία του παιδιού, υπογράφηκε μεταξύ του Πανεπιστημίου Κύπρου και της Εθνικής Επιτροπής 'Περιβάλλον και Υγεία του Παιδιού' την Παρασκευή, 15 Φεβρουαρίου 2008. Τη συμφωνία υπέγραψε εκ μέρους του Πανεπιστημίου, ο Πρύτανης, Καθηγητής Σταύρος Α. Ζένιος και εκ μέρους του Υπουργείου, ο Υπουργός, κ. Κώστας Καδής.

Με την υπογραφή του μνημονίου, τα δύο μέρη στοχεύουν, να καθιερώσουν κοινά συμφωνημένο Πλαίσιο Συνεργασίας στους διάφορους τομείς υλοποίησης του Εθνικού Σχεδίου Δράσης «Περιβάλλον και Υγεία του Παιδιού» 2007-2010. Το Σχέδιο εκφράζει τη βούληση της Κυπριακής Δημοκρατίας να υλοποιήσει την πολιτική της Ε.Ε. και του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας για τη μείωση των κινδύνων για την υγεία των παιδιών που προέρχονται από το περιβάλλον.

Ειδικότερα, το πεδίο συνεργασίας θα αφορά στην αξιοποίηση δράσεων που ήδη εκτελούνται για άλλους σκοπούς και των οποίων τα αποτελέσματα μπορούν να χρησιμοποιηθούν ή να συμβάλουν στην υλοποίηση των στόχων του Σχεδίου, όπως π.χ. η ανταλλαγή πληροφοριών και τεχνικών δεδομένων για προγράμματα παρακολούθησης και έρευνας των επιπέδων ρύπων στο περιβάλλον και τον άνθρωπο, για την παιδική νοσηρότητα, θνησιμότητα, γεννητικότητα καθώς και για τα πιθανά αίτια και τους κινδύνους.

Την υλοποίηση των πιο πάνω προνοιών της συμφωνίας έχει αναλάβει εκ μέρους του Πανεπιστημίου Κύπρου η Δρ. Δ. Κάσινου, Επίκουρη Καθηγήτρια στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Περιβάλλοντος μετά από Υπουργική Απόφαση (9.5.2007) για τον καθορισμό του Προέδρου (Δρ. Σ. Κάννα Μιχαηλίδου, Δ/ντρια Γενικού Χημείου του Κράτους) και των μελών της Εθνικής Επιτροπής 'Περιβάλλον και Υγεία του Παιδιού'.