Λευκωσία, 17 Ιανουαρίου 2008

Το Γραφείο Αποφοίτων δέχεται τις δημιουργικές σας προτάσεις για την επιλογή της μασκότ του Πανεπιστημίου Κύπρου!

Οι δημιουργοί είναι ελεύθεροι να υποβάλουν τις προτάσεις τους, χωρίς περιορισμούς. Σημειώστε ότι η μασκότ μπορεί να ανταποκρίνεται σε ένα πραγματικό ζώο ή αντικείμενο ή μπορεί να είναι ένα φανταστικό πλάσμα, αναπαραγωγή από καρτούν ή ένα αντικείμενο με ανθρώπινες ιδιότητες.

Κριτήρια και προδιαγραφές:
1. Όλα τα σχέδια που θα υποβληθούν θα πρέπει να είναι ενυπόγραφα και γνήσια και να μην αποτελούν αντιγραφή από οποιοδήποτε άλλο υπαρκτό σχέδιο/καρτούν/μασκότ, κ.λπ.
2. Για τη μασκότ θα πρέπει οριστεί μια προσωπικότητα (π.χ. ντροπαλή, τολμηρή, έξυπνη, ταλαντούχα, μοντέρνα, κ.λπ.), φωνή (γυναικεία, αντρική, παιδική) και όνομα.
3. Τα σχέδια θα υποβληθούν σε τρία αντίτυπα, τυπωμένα σε έγχρωμο χαρτί και η υποβολή θα πρέπει να συνοδεύεται από μια περιγραφή όπου θα αναφέρεται το σκεπτικό για το σχεδιασμό της.
4. Το σχέδιο της μασκότ θα πρέπει να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε διάφορες εφαρμογές
5. Ο δημιουργός του έργου, το οποίο θα επιλεγεί από την ειδική επιτροπή, θα παραχωρήσει τα δικαιώματα χρήσης στο Πανεπιστήμιο Κύπρου. Τα πνευματικά δικαιώματα του έργου (μασκότ) θα αποτελούν ιδιοκτησία Πανεπιστημίου Κύπρου, που προστατεύονται από την κυπριακή, την Κοινοτική και τη διεθνή νομοθεσία περί πνευματικής ιδιοκτησίας.

Διαδικασία:
Όλες οι υποβληθείσες προτάσεις θα εξεταστούν από το Συμβούλιο για θέματα αποφοίτων και τα τρία επικρατέστερα σχέδια θα υποβληθούν προς ψηφοφορία από την πανεπιστημιακή κοινότητα μέσω της ιστοσελίδας του Γραφείου Αποφοίτων σε διάστημα ενός μηνός από την επιλογή των τελικών σχεδίων.

Το σχέδιο που θα επιλεγεί μαζί με τα δύο επικρατέστερα θα παρουσιαστούν σε ειδική εκδήλωση στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και θα αποδοθούν τιμητικά βραβεία.

Υποβολή αιτήσεων:
Το Γραφείο Αποφοίτων δέχεται αιτήσεις από τις 16/1/08-14/3/08. Αιτήσεις συμμετοχής μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του Γραφείου Αποφοίτων: www.ucy.ac.cy/alumni πατώντας στο σύνδεσμο Διαγωνισμός για τη Μασκότ. Για περισσότερες πληροφορίες τηλεφωνήστε στο 22894366.