Οι Εκδόσεις Μεσόγειος σας προσκαλούν στην παρουσίαση του βιβλίου του συγγραφέα Γιώργου Αριστηνού με τίτλο «Νάρκισσος και Ιανός – Η νεωτερική πεζογραφία στην Ελλάδα», που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 31 Ιανουαρίου 2008, στις 7:00 μ.μ., στον Υπαίθριο Χώρο Εκδηλώσεων στο Ισόγειο του Κτηρίου Συμβουλίου-Συγκλήτου «Αναστάσιος Γ. Λεβέντης» στην Πανεπιστημιούπολη.

Ο Γιώργος Αριστηνός γεννήθηκε στην Κοζάνη. Σπούδασε στο Πανεπιστήμιο της Αθήνας και στη Σορβόννη (Paris IV). Δίδαξε σε κεντρικά φροντιστήρια της Αθήνας, σε δημοσιογραφικές σχολές, έδωσε μαθήματα σε πανεπιστημιακά τμήματα εντός και εκτός της Ελλάδας και οργάνωσε σεμινάρια με θέμα τη λογοτεχνία. Εργάστηκε για πολλά χρόνια στην ελληνική τηλεόραση και ως σύμβουλος σε εκδοτικούς οίκους. Εξέδωσε μυθιστορήματα, διηγήματα και δοκίμια. Είναι μέλος της Εταιρείας Συγγραφέων.

Βιβλία του: Υπόθεση γλωσσαλγίας (πεζογραφήματα, Κέδρος), Εισαγωγή στην πεζογραφία του Γιώργου Χειμωνά (δοκίμιο, Κέδρος), Κρίση (πεζογραφία, Άγρα), Οδοιπορικό (πεζογραφήματα, Καστανιώτης), Κατάβαση (πεζογράφημα, Καστανιώτης), Θανατόφιλα Ερωτοπάθη (πεζογραφήματα, Σμίλη), Αισθηματικές εμμονές (νουβέλα, Λιβάνης), Εκδίκηση του συγγραφέα (νουβέλα, Οδυσσέας), Ακάθιστη σκέψη (δοκίμιο, Δελφίνι), Ένοχα χρόνια (πεζογράφημα, Ελληνικά Γράμματα), Ματαιοδοξία (πεζογράφημα, Ελληνικά Γράμματα), Η ζωή είναι ωραία (πεζογράφημα, Ελληνικά Γράμματα), Ο δολοφόνος (μυθιστόρημα, Ελληνικά Γράμματα), Τελευταίο του έργο: η απόδοση στη σύγχρονη νεοελληνική της Φόνισσας του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη (Ελληνικά Γράμματα, 2006).

Λίγα λόγια για το βιβλίο:
Ο Μοντερνισμός υπήρξε – και για πολλούς μελετητές εξακολουθεί να επιβιώνει ως τις μέρες μας με απαραμείωτο σφρίγος – ένα μεγάλο κίνημα στην Ιστορία της Τέχνης που αγκάλιασε όλες τις πτυχές της, από την πεζογραφία και την ποίηση ως τη ζωγραφική και την αρχιτεκτονική. Η ρήξη του με το παρελθόν ήταν βίαιη και ριζοσπαστική, ενώ ταυτόχρονα ενσωμάτωσε και αφομοίωσε επιλεκτικά ό,τι από την παράδοση μπορούσε να γονιμοποιήσει δημιουργικά. Αυτό είναι ένα γενικό σχήμα. Στο Νάρκισσος και Ιανός ειδικότερα, η νεωτερικότητα στην πεζογραφία μας παρακολουθείται από τις πρώιμες ή σπερματικές εκφράσεις της ως τις αποκορυφώσεις και τις μεταλλάξεις της προς την έννοια του Μεταμοντερνισμού· ταυτόχρονα νοηματοδοτείται με σημασίες που η παλαιότερη κριτική δίσταζε να αποδώσει.
Τα κείμενα (αποσπάσματα και λήμματα) που απαρτίζουν τον Νάρκισσο και Ιανό θέλουν να αναδείξουν την ενταφιασμένη από πολλούς αξία του Μοντερνισμού. Από τον Ανώνυμο του 1789 ως τον Ν.Γ.Πεντζίκη, και εκείθεν ως τις σημερινές μεταμορφώσεις του, ο Μοντερνισμός στην πεζογραφία της σύγχρονης Ελλάδας αποτελεί ό,τι πιο ζωντανό και βιώσιμο φάνηκε σ΄αυτό το διάστημα. Τα ανθολογούμενα κείμενα συγκροτούν ένα corpus (ένα προσωρινό αναμφίβολα) της νεωτερικής πεζογραφίας που έλειπε ως τα σήμερα.

Το βιβλίο θα παρουσιάσει ο Ιστορικός Τέχνης, Λέκτορας του Πανεπιστημίου Αθηνών, Μάνος Στεφανίδης, και θα ακολουθήσει σύντομη παρέμβαση από το συγγραφέα του βιβλίου, Γιώργο Αριστηνό.

Στην εκδήλωση, χαιρετισμό θα απευθύνει ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου Κύπρου, καθηγητής Κωνσταντίνος Χριστοφίδης. Θα ακολουθήσει δεξίωση και πώληση βιβλίων.

Για περισσότερες πληροφορίες, καθώς και για το πρόγραμμα της εκδήλωσης, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν με το Γραφείο Εκδόσεων του Πανεπιστημίου Κύπρο. Π.Α. μέχρι τις 30 Ιανουαρίου 2008, στο τηλ.: 22894461/ 4314 ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ή Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.).