Η κυβερνητική πολιτική της Αυστραλίας και της Κύπρου

Εκδήλωση στο Πανεπιστήμιο Κύπρο σε συνεργασία με την Υπάτη Αρμοστεία της Αυστραλίας

Το Γραφείο Αποφοίτων του Πανεπιστημίου Κύπρου σε συνεργασία με την Υπάτη Αρμοστεία της Αυστραλίας στην Κύπρο έχει προγραμματίσει για το Φεβρουάριο μια εκδήλωση γενικού ενδιαφέροντος ανοικτή προς το κοινό.

Η εκδήλωση θα λάβει χώρα στις 13 Φεβρουαρίου 2008 στην Αίθουσα διαλέξεων του Πανεπιστημίου Κύπρου (Β108), κτίριο Συμβουλίου-Συγκλήτου Αναστάσιος Γ. Λεβέντης και ώρα 18:00 με θέμα, Οι κλιματολογικές αλλαγές του πλανήτη. Η κυβερνητική πολιτική της Αυστραλίας και της Κύπρου.

Κύριος ομιλητής θα είναι ο Ύπατος Αρμοστής της Αυστραλίας στην Κύπρο, κ. Garth Hunt με θέμα: Climate change and the Australian government's approach. Εισηγητές θα είναι επίσης ο Καθηγητής Πάνος Παπαναστασίου, Πρόεδρος του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Περιβάλλοντος ο οποίος θα μιλήσει για τα μεγάλα περιβαλλοντικά προβλήματα σε παγκόσμιο και τοπικό επίπεδο και ο Επίτροπος Περιβάλλοντος της Κύπρου, κ. Χαράλαμπος Θεοπέμπτου ο οποίος θα μιλήσει για τις επιπτώσεις των κλιματολογικών αλλαγών στην Κύπρο και την κυπριακή κυβερνητική πολιτική. Συντονιστής της εκδήλωσης θα είναι ο Καθηγητής Ανδρέας Καπαρδής, Πρόεδρος τους Τμήματος Νομικής.

Η εκδήλωση θα διαρκέσει περίπου μια ώρα και στη συνέχεια θα παρατεθεί δεξίωση όπου θα προσφερθεί μεταξύ άλλων, κρασί από την Αυστραλία από την χορηγό εταιρία της εκδήλωσης, Pikes Wines.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Γραφείο Αποφοίτων, στο τηλέφωνο 22894366 ή να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα www.ucy.ac.cy/alumni