Η ανακοίνωση αφορά άτομα που έχουν παραπεμφθεί από το ΚΥ.Σ.Α.Τ.Σ. σε παρακολούθηση συμπληρωματικών μαθημάτων για σκοπούς χορήγησης ισοτιμίας-αντιστοιχίας στην ειδικότητα Προδημοτική Εκπαίδευση.

Τα υπό αναφορά συμπληρωματικά μαθήματα είναι τα ακόλουθα:

ΕΠΑ175 Έννοιες των Φυσικών Επιστημών (5 πμ)
ΕΠΑ204 Μεθοδολογία Εκπαιδευτικής Έρευνας (5 πμ)
ΕΠΑ323 Γλωσσική Αγωγή στο Νηπιαγωγείο (5 πμ)
ΕΠΑ332 Μαθηματικές Έννοιες στο Νηπιαγωγείο (5 πμ)
ΒΝΕ093 Νεοελληνική Γλώσσα Ι (5 πμ)

Οι κωδικοί αναφέρονται στα αντίστοιχα μαθήματα του Πανεπιστημίου Κύπρου.

Α. Ειδικό Πρόγραμμα Αντιστοιχίας
Το ΚΥ.Σ.Α.Τ.Σ. σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Κύπρου (μέσω του Κέντρου Επιστημονικής Επιμόρφωσης Αξιολόγησης και Ανάπτυξης [ΚΕΠΕΑΑ]) ανακοινώνει την προσφορά ειδικού προγράμματος αντιστοιχίας το οποίο περιλαμβάνει τα πιο πάνω μαθήματα.

Το πρόγραμμα αναμένεται να αρχίσει τον ερχόμενο Μάρτιο και κατά την περίοδο Μάρτιος – Μάιος 2008 οι διαλέξεις θα διεξάγονται Σάββατο. Στη συνέχεια, κατά το μήνα Ιούνιο η παρακολούθηση θα εντατικοποιηθεί και ενδέχεται να είναι σε καθημερινή βάση. Οι τελικές εξετάσεις για τα μαθήματα αναμένεται να διεξαχθούν τον Ιούλιο. Οι σχετικές λεπτομέρειες για τη διεξαγωγή του προγράμματος θα οριστικοποιηθούν όταν είναι γνωστός ο αριθμός των ατόμων που προτίθενται να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα.

Όσοι ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν το ειδικό πρόγραμμα (ή μέρος του προγράμματος) παρακαλούνται να συμπληρώσουν το έντυπο συμμετοχής και να το καταθέσουν στα Γραφεία του ΚΕΠΕΑΑ (Πανεπιστημιούπολη, Κτίριο Συμβουλίου-Συγκλήτου «Αναστάσιος Γ. Λεβέντης», 2ος Όροφος, Γραφείο 209, Λευκωσία) μέχρι τις 22 Φεβρουαρίου 2008, καθημερινά Δευτέρα-Παρασκευή από τις 9.00 π.μ.-1.00μ.μ. και Πέμπτη από τις 3.00 μ.μ. – 5.30 μ.μ. Τα έντυπα διατίθενται στην ιστοσελίδα του ΚΥ.Σ.Α.Τ.Σ. στη διεύθυνση www.kysats.ac.cy, ή από τα Γραφεία του ΚΥ.Σ.Α.Τ.Σ. ή ΚΕΠΕΑΑ. Επιπρόσθετες πληροφορίες μπορεί να ληφθούν από το ΚΕΠΕΑΑ στα τηλ: 22894151/2, ή την ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., ή από το ΚΥ.Σ.Α.Τ.Σ. στα τηλ: 22402472/3, ή την ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..

Στο έντυπο συμμετοχής θα πρέπει να προσδιοριστούν τα μαθήματα που ο/η αιτητής/αιτήτρια επιθυμεί να παρακολουθήσει καθώς επίσης και η προτίμηση του/της ως προς τις ώρες παρακολούθησης (πρωινές ή απογευματινές). Σημειώνεται, ότι δεν είναι δεσμευτικό ότι θα λειτουργήσουν ξεχωριστά πρωινά και απογευματινά ακροατήρια. Σε περίπτωση που αυτό είναι εφικτό, προτεραιότητα ως προς την ικανοποίηση των προτιμήσεων θα δοθεί σε υποψήφιους που έχουν προγενέστερη παραπεμπτική επιστολή από το ΚΥ.Σ.Α.Τ.Σ.

Δικαίωμα υποβολής αίτησης έχουν τα άτομα που κατέχουν ήδη την παραπεμπτική επιστολή από το ΚΥ.Σ.Α.Τ.Σ. για την παρακολούθηση των πιο πάνω μαθημάτων για σκοπούς χορήγησης ισοτιμίας-αντιστοιχίας στην ειδικότητα «Προδημοτική Εκπαίδευση». Αντίτυπο της παραπεμπτικής επιστολής χρειάζεται να κατατεθεί μαζί με το συμπληρωμένο έντυπο συμμετοχής στο πρόγραμμα.

Τα δίδακτρα παρακολούθησης ενός μαθήματος ανέρχονται σε €76,89 την πιστωτική μονάδα (πμ). Τα δίδακτρα μπορούν να καταβληθούν σε δύο ίσες δόσεις. Η πρώτη δόση θα πρέπει να κατατεθεί στον Τραπεζικό Λογαριασμό του ΚΕΠΕΑΑ στην Λαϊκή Τράπεζα (αρ. Λογαριασμού: 116-31-011535) πριν την κατάθεση του εντύπου συμμετοχής στο πρόγραμμα, και η δεύτερη δόση θα πρέπει να κατατεθεί στον τραπεζικό λογαριασμό του ΚΕΠΕΑΑ μέχρι το τέλος Μαρτίου 2008 το αργότερο. Σε περίπτωση αποχώρησης από το πρόγραμμα δεν επιστρέφονται δίδακτρα. Το πρόγραμμα θα λειτουργήσει μόνο αν υπάρξουν τουλάχιστο 60 ενδιαφερόμενοι. Σε περίπτωση που δεν καταστεί δυνατή η λειτουργία του προγράμματος λόγω μη επαρκούς ενδιαφέροντος, όλα τα δίδακτρα θα επιστραφούν.

Τα μαθήματα του ειδικού προγράμματος θα διεξαχθούν όπως τα κανονικά μαθήματα του Πανεπιστημίου Κύπρου. Συγκεκριμένα, η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική και θα υπάρχει συνεχής αξιολόγηση (για συνεχή ανατροφοδότηση) συμπεριλαμβανομένης τελικής γραπτής εξέτασης. Οι σπουδαστές/σπουδάστριες θα έχουν πρόσβαση στη Βιβλιοθήκη και τα εργαστήρια ηλεκτρονικών υπολογιστών του Πανεπιστημίου. Κάθε σπουδαστής/σπουδάστρια, στο τέλος της φοίτησής του/της, θα πάρει αναλυτικό δελτίο με τις τελικές βαθμολογίες των μαθημάτων που θα έχει παρακολουθήσει. Το δελτίο αυτό μπορεί στη συνέχεια να κατατεθεί στο ΚΥ.Σ.Α.Τ.Σ., για να ολοκληρωθεί η εξέταση της περίπτωσης του υποψηφίου για χορήγηση ισοτιμίας-αντιστοιχίας.

Β. Διεξαγωγή Εξετάσεων ως Εναλλακτικού Τρόπου Πιστοποίησης Επάρκειας Γνώσης

Επιπρόσθετα της προσφοράς ειδικού προγράμματος αντιστοιχίας, θα διεξαχθούν ξεχωριστές εξετάσεις στα πιο πάνω μαθήματα.

Οι εξετάσεις (ξεχωριστές για το κάθε μάθημα) θα γίνουν από το Πανεπιστήμιο Κύπρου (μέσω του ΚΕΠΕΑΑ) και προγραμματίζονται να διεξαχθούν τον Οκτώβριο 2008. Οι σχετικές πληροφορίες, συμπεριλαμβανομένων (α) της αναλυτικής ύλης, (β) του τέλους συμμετοχής, και (γ) των εντύπων για συμμετοχή στις εξετάσεις, θα δημοσιοποιηθούν τις αρχές Ιουνίου 2008. Επί του παρόντος διευκρινίζεται ότι η ύλη θα είναι η ίδια όπως και των αντίστοιχων μαθημάτων του ειδικού προγράμματος.

Επισημαίνεται ότι άτομα που θα παρακολουθήσουν κάποιο μάθημα στο πλαίσιο του ειδικού προγράμματος αντιστοιχίας και σε περίπτωση αποτυχίας θα επιθυμούν να παρακαθήσουν στην εξέταση του μαθήματος τον Οκτώβριο, θα απαλλάσσονται από την καταβολή του σχετικού τέλους για την εξέταση.