Ομιλητής: Δρ Νίκος Καλογεράς, Ομότιμος Καθηγητής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου

Θέμα: Η Σύγχρονη Αρχιτεκτονική και η Τεχνολογία της Κατασκευής

Ημερομηνία: 16 Οκτωβρίου 2012

Έκδοση για τη Πρώτη ετήσια διάλεξη εις μνήμην Γεωργίου Παρασκευαίδη

P1 P2 P3
Κατάμεστη ήταν η αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Κύπρου στην πρώτη διάλεξη εις μνήμην Γεώργιου Παρασκευαΐδη Από αριστερά η Λεώνη Μαυρονικόλα - Παρασκευαΐδου, ο Ευθύβουλος Παρασκευαΐδης και ο Δρ Νίκος Καλογεράς Από αριστερά ο Χάρης Χαραλάμπους, Πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Κύπρου, η Ερίτιμη κυρία Έρση Χριστόφια, ο Καθηγητής Αθανἀσιος Γαγάτσης, Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων, ο Αναπληρωτής Καθηγητής Μάριος Φωκάς, Προσωρινός Πρόεδρος του Τμήματος Αρχιτεκτονικής, ο Πρόδρομος Προδρόμου και ο Παναγιώτης Δημητρίου.
P4 P5 P6
Ο Ευθύβουλος Παρασκευαΐδης χαιρετίζει την πρώτη ετήσια διάλεξη εις μνήμην Γεώργιου Παρασκευαΐδη Ο Αναπληρωτής Καθηγητής Μάριος Φωκάς, Προσωρινός Πρόεδρος του Τμήματος Αρχιτεκτονικής Ο Δρ Νίκος Καλογεράς, ομιλητής της πρώτης διάλεξης εις μνήμην Γεώργιου Παρασκευαΐδη
P7 P8 P9
Κατά την απονομή του βραβείου εις μνήμην Γεώργιου Παρασκευαΐδη στον πρωτεύσαντα απόφοιτο του Τμήματος Αρχιτεκτονικής, του προγράμματος σπουδών B.Sc. στην Αρχιτεκτονική, Γιώργο Κυριαζή. Το βραβείο απένειμαν η Λεώνη Μαυρονικόλα – Παρασκευαΐδου, κόρη του Γεώργιου Παρασκευαΐδη και ο Καθηγητής Κωνσταντίνος Χριστοφίδης, Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου Στιγμιότυπα από τη δεξίωση Ο Αναπληρωτής Καθηγητής Μάριος Φωκάς και ο Δρ Νίκος Καλογεράς.
P10 P11 P12
Στον προθάλαμο εκτίθετο φωτογραφικό υλικό από τη ζωή και τα έργα του Γεώργιου Παρασκευαΐδη Aπό δεξιά ο Καθηγητής Κωνσταντίνος Χριστοφίδης, Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου, η κυρία Θέλμα Παρασκευαΐδου, ο Δρ Νίκος Καλογεράς, ο κύριος Ευθύβουλος Παρασκευαΐδης, η κυρία Λεώνη Μαυρονικόλα Παρασκευαΐδου με το σύζυγό της και η Μαριέττα Παρασκευαΐδου Ο Καθηγητής Κωνσταντίνος Χριστοφίδης, Πρύτανης.