Καλωσορίσατε στη Νομομάχεια!

Η Νομομάχεια αποτελεί το πρώτο φοιτητικό νομικό περιοδικό Ομίλων στο Πανεπιστήμιο Κύπρου. Συνιστώντας έργο του Νομικού Ομίλου Πανεπιστημίου Κύπρου Group of Legal Education UCY, εκπροσωπεί την παρθενική προσπάθεια των μελών του να πραγματοποιήσουν μελέτες και να συγγράψουν σε νομικό λόγο, προβληματιζόμενοι τόσο για ζητήματα νομικής φύσης όσο και επικαιρότητας.

Η Νομομάχεια καλύπτει, έτσι, ένα ευρύ φάσμα θεματολογίας ανάλογο των ενδιαφερόντων των συγγραφέων της, η οποία ταυτόχρονα βρίσκεται σε αντιστοιχία με τους βασικούς δικαιικούς τομείς της νομικής επιστήμης. Από άποψη αρθρογραφίας το περιοδικό χωρίζεται σε ενότητες αφορούσες το επάγγελμα της δικηγορίας, το ευρωπαϊκό και διεθνές δίκαιο, καθώς και τους τομείς του ιδιωτικού και ποινικού δικαίου, ενώ ακόμη περιέχει στήλη νομοθετικής και νομολογιακής επικαιρότητας, αλλά και στήλη συνεντεύξεων. Τέλος, αποτελεί το κύριο μέσο δημοσιοποίησης των δράσεων και των δελτίων τύπου του Νομικού Ομίλου ΠΚ.

Ο Νομικός Όμιλος Πανεπιστημίου Κύπρου – Group of Legal Education UCY δημιουργήθηκε το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2014 – 2015 και αποτελεί και επίσημα οντότητα του Πανεπιστημίου Κύπρου από το χειμερινό εξάμηνο 2015 – 2016. Στόχος του είναι η προώθηση της νομικής γνώσης και επιστήμης μέσα από την οργάνωση δράσεων, εκδηλώσεων και σεμιναρίων ευρωπαϊκού, διεθνούς αλλά και κυπριακού δικαίου απευθυνόμενος τόσο σε φοιτητές νομικής όσο και στην ευρύτερη πανεπιστημιακή κοινότητα.

Στο σύντομο χρονικό διάστημα δραστηριοποίησής του προσμετρά περισσότερα από 240 μέλη και έχει ήδη συνεργαστεί με σημαντικές οντότητες της κυπριακής πραγματικότητας, όπως την Διεύθυνση των Κεντρικών Φυλακών Κύπρου, τον Ερυθρό Σταυρό Κύπρου, την UNHCR Cyprus, το Γραφείο Καταπολέμησης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Κύπρου, το ΚΥΠΕ, αλλά και άλλες οντότητες και Ομίλους του Πανεπιστημίου Κύπρου.

Το Διοικητικό Συμβούλιο
2021-22
Το περιοδικό Νομομάχεια συνιστά συγγραφικό εγχείρημα των μελών του Νομικού Ομίλου του Πανεπιστημίου Κύπρου (Group of Legal Education UCY). Η Νομομάχεια καλύπτει ένα ευρύ φάσμα θεματολογίας ανάλογο των ενδιαφερόντων των συγγραφέων της, η οποία ταυτόχρονα βρίσκεται σε αντιστοιχία με τους βασικούς δικαιικούς τομείς της νομικής επιστήμης.

FACEBOOK research 0 news 1