Η Ομάδα Ταχυδρομικών Υπηρεσιών διακινεί κατά μέσο όρο 3800 φακέλους ημερησίως σε περίπου 65 διαφορετικούς προορισμούς, διενεργώντας μία ή δύο διαδρομές την ημέρα.

Επίσης, παρέχονται Υπηρεσίες Ταχυμεταφορών (Courier) εντός/εκτός Κύπρου και Υπηρεσίες Απαντητικών Επιστολών και Ταχυδρόμισης Μεγάλων Αριθμών Εντύπων σε συνεργασία με το Κυβερνητικό Ταχυδρομείο. Καθημερινά προσφέρονται υπηρεσίες παράδοσης αλληλογραφίας «Με το Χέρι» σε αξιωματούχους του Πανεπιστημίου και σε άλλους οργανισμούς οι οποίοι συνεργάζονται με το Πανεπιστήμιο όπως Βουλή, Υπουργεία, Υπηρεσίες κλπ.

Το προσωπικό της Ομάδας Μεταφορών ασχολείται σχεδόν επί καθημερινής βάσεως με μεταφορές ή μετακινήσεις υλικών και τακτοποίηση χώρων, ενώ οι οδηγοί του Γραφείου αναλαμβάνουν τις διακινήσεις των αξιωματούχων του Πανεπιστημίου.