msiamata  Είμαι 2ετης διδακτορική φοιτήτρια στον τομέα της Κλινικής Ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο Κύπρου. Ολοκλήρωσα τις προπτυχιακές μου στουδές στον κλάδο της Ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και συνέχισα με μεταπτυχιακές σπουδές (MSc) στον τομέα της Ψυχολογίας της Υγείας στο University College London (UCL) στο Ηνωμένο Βασίλειο. Κατά τις προπτυχιακές μου σπουδές ολοκλήρωσα την προπτυχιακή μου εργασία με τίτλο 'Ηλεκτρονικά παιχνίδια βίαιου περιεχομένου και ηλεκτρονικές αποδόσεις: Ο ρόλος της ταύτισης του ατόμου με το χαρακτήρα του παιχνιδιού'. Κατά της μεταπτυχιακές μου σπουδές ολοκλήρωσα τη διατριβή μου με τίτλο: 'Η αξιολόγηση ενός διαδικτυακού ελεγκτή σχετικά με τα γαστρεντερολογικά προβλήματα: Η επίδρασή του σε άτομα που αντιμετωπίζουν γαστρεντερολογικά προβλήματα και η ικανότητα των ατόμων να ανακαλέσουν τη προσφερόμενη συμβουλή'.
Ενδεικτικά, κάποια από τα προγράμματα στα οποία μετείχα κατά τη διάρκεια των προπτυχιακών μου σπουδών ως ερευνητική βοηθός ασχολούνταν με τους ψυχοκοινωνικούς παράγοντες που επηρεάζουν τον έλεγχο του άσθματος, με την επιδημιολογία των αγχώδων διαταραχών στην Κύπρο και την εξέταση των διαφορών στις συναισθηματικές και γνωστικές αντιδράσεις σε φοβικά ερεθίσματα μεταξύ των αγχώδων διαταραχών και με την ανάπτυξη δεξιοτήτων αυτο-ρύθμισης στο νοσηλευτικό προσωπικό. Αυτήν την στιγμή απασχολούμαι σε δύο ερευνητικά προγράμματα σχετικά με την ικανοποίηση των ασθενών με καρκίνο από τις υπηρεσίες που τους παρέχονται καθώς και με την επιθυμία καπνίσματος κατά τη διάρκεια της εκτέλεσης γνωστικών έργων.