orestisΟ Ορέστης είναι διδακτορικός φοιτητής του προγράμματος Κλινικής Ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο Κύπρου. Αποφοίτησε από την Αγγλική Σχολή Λευκωσίας το 2006, και μετέπειτα υπηρέτησε τη διετή του στρατιωτική θητεία, λίγο πριν γίνει αποδεκτός στο προπτυχιακό πρόγραμμα Ψυχολογίας, στο πανεπιστήμιο του Nottingham. Από την αρχή του προγράμματος συνειδητοποίησε ότι η Κλινική Ψυχολογία αρμόζει περισσότερο στα ακαδημαϊκά ενδιαφέροντα του, έτσι και ακολούθησε τις μεταπτυχιακές του σπουδές στην Ψυχική Υγεία, στο King's College London. Κατά τη διάρκεια του MSc του απόκτησε κλινική εμπειρία δουλεύοντας σε Ψυχιατρική κλινική ως κλινικός εκπαιδευτής άσκησης και σε απογευματινό κέντρο απασχόλησης αυτιστικών παιδιών.

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα αφορούν σοβαρές ψυχολογικές παθήσεις όπως Σχιζοφρένεια, διαταραχές διάθεσης και Ψυχολογία υγείας. Είναι μέλος της ομάδας ACThealthy και εργάζεται ως βοηθός ερευνητής σε ένα χρηματοδοτημένο πρόγραμμα, το «ΑΛΓΕΑ», το οποίο περιλαμβάνει την ανάπτυξη μιας διεπιστημονικής προσέγγισης για τη διαχείριση του χρόνιου πόνου. Όσο αφορά τα θεραπευτικά του ενδιαφέροντα, έχει έντονο ενδιαφέρον, στη Γνωστικό-συμπεριφορική θεραπεία και τη θεραπεία Αποδοχής και Δέσμευσης.

Στον ελεύθερο του χρόνο, ο Ορέστης λατρεύει να ξοδεύει το χρόνο του σε αθλήματα και γυμναστική, ταξίδια και του αρέσει φυσικά το φαγητό!