vasvasiliou   Ο Βασίλης Βασιλείου γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αθήνα. Το 2008, αποφοίτησε από το τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης και συνέχισε την εκπαίδευση του ως Ψυχολόγος στην Α΄ Ψυχιατρική Κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών στο Αιγινήτειο Νοσοκομείο. Μέρος της θητείας του στο Πολεμικό Ναυτικό το πέρασε στη Ψυχιατρική Κλινική του Ναυτικού Νοσοκομείου Αθηνών (ΝΝΑ) όπου έλαβε σημαντική εμπειρία στην αξιολόγηση ασθενών. Το 2010, αποφοίτησε από το πανεπιστήμιο της Ουαλλίας (University of Swansea Wales), με το μεταπτυχιακό στη Κλινική Ψυχολογίας (MS.c in Abnormal and Clinical Psychology). Στην Ουαλία δούλεψε στο ψυχολογικό τμήμα N.H.S.-local board (Central Clinic, Abertawe Bro Morgannwg University NHS Trust ) και έλαβε εκπαίδευση δίπλα σε εγγεγραμμένους Κλινικούς Ψυχολόγους. Συμμετείχε εκτενώς στο πρόγραμμα Improving Access to Psychological Therapies (IAPT, stress control & CCBT).

Παράλληλα, στα πλαίσια της μεταπτυχιακής του θέσης δούλεψε ερευνητικά θέματα της Θεραπείας Αποδοχής και Δέσμευσης (ACT) με την Dr Louise McHugh στο εργαστήριο » learning and behavior lab». Βρίσκεται σε συνεχή εκπαίδευση πάνω στη θεραπεία Αποδοχής και Δέσμευσης (Acceptance and Commitment Therapy-ACT) από τους εμπνευστές του μοντέλου, Steven Hayes, Ph.D, Kelly Wilson, Ph.D και Rush Harris, M.D. Στη παρούσα φάση είναι διδακτορικός φοιτητής στο Διδακτορικό πρόγραμμα Κλινικής Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κύπρου (Ph.D) ενώ εργάζεται στην ερευνητική ομάδα της Δρ. Μαρίας Καρεκλά στο εργαστήριο ACTHealthy. Είναι μεταπτυχιακός συνεργάτης του έργου «ΑΛΓΕΑ» ενώ αποτέλεσε έναν από τους βασικούς εμπνευστές της ανάπτυξη του προγράμματος. Έχει συμμετάσχει ως ομιλητής σε αρκετά συνέδρια στην Ελλάδα, τη Κύπρο και το εξωτερικό ενώ πρόσφατα η ιδέα του προγράμματος ΑΛΓΕΑ έλαβε χρηματικό έπαθλο από το Association for Contextual and Behavioral Science (ACBS) στο 11ο Παγκόσμιο συνέδριο του ACBS στο Σύδνεϋ της Αυστραλίας. Η τρέχουσα ερευνητική δραστηριότητα σχετίζεται με τη θεραπευτική αξιολόγηση του μοντέλου της Θεραπείας Αποδοχής και Δέσμευσης. Παράλληλα, ενδιαφέρεται για την ανάπτυξη και περαιτέρω διάχυση νέων θεραπευτικών μεθόδων με βάση το τρίτο κύμα γνωσιακο-συμπεριφορικών θεραπειών και των λειτουργικών μοντέλων περιβάλλοντος. Στόχος του είναι να αναπτύξει σταδιακά όλες εκείνες της δεξιότητες ενός Κλινικού Ψυχολόγου που ζει, εργάζεται και προσφέρει τόσο σε ένα ευρύ φάσμα κλινικών πληθυσμών, όσο και στην επαγγελματική κοινότητα, και αποσκοπεί στην βελτίωση της ψυχικής ευεξίας, την ευημερία των πολιτών και της κοινωνίας. Ο Βασίλης Βασιλείου αγαπά τη μουσική, τα ταξίδια και την καλή παρέα. Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί του μέσω e-mail στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..